Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alandaki birçok sanatsal etkinliğine ev sahipliği yapmış olan Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, paydaş kuruluş olan “Türkiye Organ Nakli Vakfı” ile “1.Uluslararası Organ Bağışı Konulu Afiş Yarışması”nı 2015 yılında gerçekleştirmiştir.
Dünyanın dört bir tarafından başarılı tasarımcı ve sanatçılar yarışmanın teması olan organ bağışının önemini hazırladıkları etkili çalışmalarla göstermişlerdir. Yarışma, teması itibariyle dünyada bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Yarışma sonrası hazırlanan eser kataloğu Türkiye Organ Nakli Vakfı tarafından koordine edilen International Transplant Network (ITN) projesi çerçevesinde yurtdışında yapılan bilimsel etkinliklerde binlerce yabancı katılımcıya dağıtılmıştır. Ayrıca katalog, Türkiye’deki sanat ve tasarımla ilgili tüm kurumlara gönderilmiştir. Bunun dışında, ilk 100 afiş sosyal medya ortamlarında da paylaşılmıştır. Gerek tasarımlar gerekse yarışma fikri uluslararası alanda ve organ nakli camiasında oldukça beğeni toplamıştır. Ayrıca, bu proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ve sonrasında ortaya çıkan tasarımlar, sergiler ve eser kataloğu; afiş tasarımında kullanılan iletişimin gücünü uluslararası mecrada bir kez daha göstermiştir. Yarışmaya ilişkin haberler, ayrıntılı bilgi ve eser kataloğu http://www.posterland.org/ sitesinden incelenebilir. Yarışmadan elde edilen geri bildirimler, “organ bağışının küresel bir sorun olduğu günümüzde, uluslararası alanda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla” bu ve benzeri çalışmaların devam ettirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Bu noktadan hareketle 2015 yılında “Türkiye Organ Nakli Vakfı” ile birlikte başlattığımız bu çalışmanın devamı niteliğinde “2.Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması”nı gerçekleştiriyoruz. Söz konusu yarışmanın ödül töreni 6-9 Eylül 2017 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenecek olan Dünya Organ Bağışı Kongresi’nde (http://www.isodp2017.org/) yapılacak olup ilk 100’e giren tasarımlar kongre fuayesinde sergilenecektir.
Organ bağışı; bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken veya öldüğünde başka insanların hayata yeniden tutunabilmeleri için bağışlanmasıdır. Kronik organ yetmezliği nedeniyle hayata tutunmaya çalışan1 milyon civarında insan için yegane tedavi yöntemi olarak organ nakli, 20. Yüzyılın tıp alanındaki en önemli arasında en tepedeki yerini halen korumaktadır. Her yıl dünya genelinde bu hastaların ancak %10’u transplantasyon şansını elde edebilmekte ve bir o kadar hasta da uygun bir organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir.
Organ bağışındaki sınırlamalar nedeniyle halen tüm dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olan organ shortageın oluşturduğu darboğazı aşmak için ulusal ölçekte gösterilen çabaların yanında uluslararası işbirliği ve farkındalık projelerinin de etkili olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu noktadan hareketle, uluslararası alanda organ bağışı konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla ilkini 2015 yılında yaptığımız Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması, hem yarışmaya eser gönderen profesyonellerin büyük ilgisini çekmiş hem de yarışmanın çıktılarının oluşturduğu etki açısından önemli izler bırakmıştır. Bu farkındalık çalışmasını geleneksel hale getirerek dünya genelinde daha fazla farkındalık oluşturabilmek için bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz yarışmanın organ nakli ile hayata dönmeyi bekleyen hastalar için güçlü bir umut ışığı olmasını diliyoruz.
Her bağış yeni bir hayattır …
Yarışma evrensel olup herkese açıktır.

Levent MERCİN


Proje Yürütücüsü
E: [email protected]

Semih ÇELİKÇİ


Proje Yürütücü Yardımcısı

 

Eyüp KAHVECİ


Ahmet ALTUNCU


E: [email protected]

Levent MERCİN


E: [email protected]

Semih ÇELİKÇİ 


Doğan ARSLAN


E: [email protected]

Vedat ŞEKER


 
 

Büşra ÇELİKÇİLevent MERCİN


E: [email protected]

Doğan ARSLAN


E: [email protected]

Eyüp KAHVECİFatma CAN


Sezen YARAŞ


Gamze DEMİREL


Nevzat Barış YAY


Vedat ŞEKER


 
 

Semih ÇELİKÇİ